STRONA ARCHIWALNA - aktualny adres strony to https://www.zukowice.pl
Start
piątek, 02 czerwca 2023
HISTORIA GMINY ŻUKOWICE ZAPISANA W KSIĄŻKACH - WYJĄTKOWY SKARBIEC WIEDZY O GMINIE Drukuj
czwartek, 11 kwietnia 2019
Tego jeszcze u nas, w Gminie Żukowice nie było. Dziś z ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce książki autorstwa prof. Przemysława Wiszewskiego i prof. Joanny Nowosielskiej-Sobel we współpracy z Grzegorzem Straucholdem z Uniwersytetu Wrocławskiego pt.: „Nad rzeką, wśród wzgórz. Dzieje gminy Żukowice.” Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z książką - atlasem pt.: „Gmina Żukowice. Atlas materiałów i źródeł historycznych” autorstwa tych samych twórców.

Ponieważ Gmina Żukowice jest wyjątkowa poprzez swoją historię oraz ludzi tu zamieszkujących, to niewątpliwie publikacja „Nad rzeką, wśród wzgórz. Dzieje gminy Żukowice” jest cenną lekturą dla jej mieszkańców, historyków, regionalistów  i nie tylko. Autorzy zawarli w monografii szeroką historię lokalną gminy, począwszy od początków przeddziejowych, średniowiecza (ok. 1000-1506r.) poprzez nowsze czasy (lata 1506-1648) oraz lata (1648-1740) nazwane w publikacji: „W cieniu twierdzy”. Kolejno możemy przeczytać o gminie Żukowice w Królestwie Prus i Cesarstwie Niemieckim (1740-1914) by zatrzymać się na trudnych czasach dwóch wojen (1914-1945).
Atlas Gmina Żukowice. Atlas materiałów i źródeł historycznych to próba przybliżenia sposobu postrzegania przez osoby żyjące w różnych latach przestrzeni i otoczenia, którą obejmuje dziś gmina Żukowice.

Te dwie publikacje ułatwią nam, mieszkańcom gminy poznanie otaczającego nas świata kultury. Świata, który stworzyły minione pokolenia, ale który kształtuje nas bez chwili przerwy.
Obie książki są dostępne dla Państwa w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nielubi oraz jej filiach w Brzegu Głogowskim, Dobrzejowicach i Kromolinie. Poniżej prezentujemy dostęp online do Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie można pobrać wyżej przedstawione książki w wersji elektronicznej:

http://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/publication/95265/edition/89648

http://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/publication/94940/edition/89564

Jednocześnie przygotowujemy się do zbiorów materiałów niezbędnych do wydania nowej pozycji książkowej o Gminie Żukowice od II wojny światowej do czasów współczesnych. Zapraszamy wszystkich do tej wyjątkowej lektury.

GALERIA ZDJĘĆ
 
Top! Do góry